Prawo jazdy stres na egzaminie – Jak skutecznie przygotować się do egzaminu stosując trening mentalny
Trening mentalny: Egzamin na prawo jazdy i stres vs. wizualizacja i działanie
Jak skutecznie przygotować się do egzaminu na prawo jazdy?
W internecie, w publikacjach z dziedziny nauki jazdy i psychologii, znajdziesz przynajmniej kilkanaście różnych wskazówek. Od jednych usłyszysz, że trzeba pójść na egzamin, kiedy czujesz się pewnie za kierownicą, od innych, że musisz opanować nerwy, od jeszcze innych, że musisz mieć szczęście… Łatwo się mówi, ale wszystko to musisz wypracować we własnym zakresie. Nawet na Szczęście trzeba sobie zapracować!
Większość ze zdających, których spotkałem, skupiała się głównie na jazdach: głównym elementem w zdobywaniu umiejętności prowadzenia samochodu była praktyka na drodze. Wskazówki instruktora, normalny ruch uliczny + trasy egzaminacyjne… standard. Do tego niektórzy jeszcze podglądają techniki innych kierowców, ich wskazówki itp.
Trening mentalny
(trening wyobrażeniowy)
Jednak mało kto myśli / wie o tym, że oprócz tej „praktycznej” nauki, można stosować również trening mentalny (trening wyobrażeniowy, wizualizację). Nie mówi się o tym, ponieważ nie uczy się tego w szkole i prawdopodobnie Ty również nie masz o tym pojęcia. A dzięki najprostszemu śledzeniu w myślach swojej techniki jazdy, sytuacji na drodze, umiejętności, które chcesz nabyć – znacząco zwiększasz szybkość swojej nauki. Te techniki powszechnie stosuje się m.in. w sporcie.
W latach ’80-tych na jednym z uniwersytetów w USA przeprowadzono pewien eksperyment. Grupę koszykarzy podzielono na 3 podgrupy, z których każda miała ćwiczyć rzuty do kosza. Pierwsza grupa po prostu ćwiczyła rzuty na sali, druga grupa tylko wyobrażała sobie jak rzuca (w stanie relaksu, stosowała trening mentalny), Trzecia grupa ćwiczyła rzuty na sali i wyobrażała sobie jak rzuca. Kiedy po miesiącu sprawdzono wyniki graczy okazało się, że Ci, co ćwiczyli na sali i wizualizowali swoje celne rzuty osiągnęli o ponad 30% lepsze wyniki niż pozostałe grupy.
Połączenie fizycznego działania z treningiem mentalnym
zwiększa szybkość uczenia się
Nie ma w tym nic dziwnego. Większość ludzi lepiej działa w stanie relaksu niż nadmiernego napięcia. Polecam Ci trening mentalny – możesz zacząć bez niczego: wystarczy Ci Twoja koncentracja. Dzięki temu budujesz swoje nastawienie, a Twoje nastawienie wpływa na Twoje reakcje i to, co Cię spotyka.
I jeszcze kilka wskazówek,
jak przygotować się do zdania egzaminu na prawo jazdy kat. B:
- Pracuj nad swoimi umiejętnościami prowadzenia samochodu.
- Buduj swoją pewność siebie w samochodzie (trening mentalny, nagrania, afirmacje). Twoja świadomość wpływa na jakość Twojej jazdy tak samo, jak jakość Twojej jazdy wpływa na Twoją Świadomość.
- Ciesz się i baw jazdą samochodem – to ma przynosić Ci Radość, a nie udrękę.
- Edukuj swojego instruktora do chwalenia Twojej jazdy. Robisz o wiele dłuższe kroki w nauce, gdy Cię chwalą, niż gdy krytykują.
- Stosuj trening mentalny (trening wyobrażeniowy, wizualizację).
- Termin egzaminu wybierz bezpośrednio po kursie.
- Przed egzaminem wykup dodatkowe jazdy.
- Wykup jazdy na placu egzaminacyjnym (jeśli to możliwe). Choć instruktorzy mówią, że każdy rękaw jest taki sam, to na placu egzaminacyjnym jest inna atmosfera. Jeśli nie masz możliwości jazdy na placu egzaminacyjnym, to przynajmniej pojedź tam i zobacz, jak zdają inni, jak to wygląda. Sprawdź, jak się czujesz. Wykorzystaj ćwiczenie „Pewności siebie w samochodzie” do poczucia się pewnie, tutaj, jeszcze przed egzaminem.
Sukcesów! Paweł R. Stań
PS. „Pewność siebie w samochodzie” to właśnie praktyczne zastosowanie treningu mentalnego w połączeniu z programowaniem nastawienia emocjonalnego.