Sposób na prawo jazdy? Nowe oszustwo

Prawo jazdy coraz trudniej dostać, PWPW informuje, a kawałek plastiku bardzo podobny do prawka można spokojnie zamówić w sieci. Przeczytaj artykuł, a pod nim mój komentarz.

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych ostrzega przed pojawiającymi się w sieci oszustami, którzy oferują na swoich stronach możliwość wyrobienia prawa jazdy wraz z wpisem do rejestru CEPIK bez jakiegokolwiek egzaminu. Jak zwykle w tego typu przypadkach bywa, cyberprzestępcy wykorzystują naiwność swoich ofiar i zdobywali nie tylko pieniądze, ale i dane osobowe ludzi zainteresowanych kupnem prawa jazdy.

Temat uprawnień do kierowania pojazdami jest bardzo gorący. Ostatnie kilka miesięcy ubiegłego roku to prawdziwy szturm na szkoły jazdy – kandydaci na kierowców chcieli zdać prawo jazdy przed 4 stycznia tego roku, kiedy to miały zmienić się przepisy. Ostatecznie wprowadzenie ostrzejszych przepisów przesunięto na przyszły rok, więc kursanci mają sporo czasu na zdanie egzaminu. Wielu jednak szuka alternatyw, nie zawsze legalnych. Internetowi oszuści oczywiście wykorzystują tego typu możliwości.

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych poinformowała o zablokowania serwisu, który miał oferować wyrobienie prawa jazdy bez egzaminu. Cyberprzestępcy mieli pobierać kilkaset złotych za swoją usługę, która jednak nigdy nie była wykonywana. Niestety nie wiadomo, ile klientów zostało oszukanych, bo wielu po prostu wstydzi się, że tak łatwo nabrali się na ewidentny przekręt.

Innym problemem jest to, że osoby traciły nie tylko pieniądze, ale też przekazywały swoje dane osobowe, w tym numery PESEL, kopie podpisów, czy dokładne adresy zamieszkania. Na szczęście strona została zablokowana, głównie dzięki osobom zainteresowanym ofertą oszustów, którzy jednak w porę opamiętali się. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych przypomina przy okazji, że Polsce nie ma innej możliwości zdobycia prawa jazdy niż pozytywne ukończenie państwowego egzaminu.” Źródło: http://technowinki.onet.pl/internet-i-sieci/prosty-sposob-na-prawo-jazdy-nowe-oszustwo-w-internecie/d4s1lz

Prawo jazdy… kolekcjonerskie 😉

Od dawna można zamówić tzw. kolekcjonerskie prawo jazdy – od prawdziwego różni się tym, że ma naklejkę, że „kolekcjonerskie”. Ale naklejkę można oczywiście zerwać. Podobnie można zamówić „kolekcjonerski” dowód osobisty, i inne dokumenty osobiste (ID) z wielu krajów. I jest to legalne. Nielegalne jest posługiwanie się takimi „dokumentami” jak prawdziwymi.

Dlatego pamiętaj, żeby, podpisując jakąkolwiek umowę, sprawdzić drugi dokument ze zdjęciem.

Prawo jazdy stres - Trening Antystresowy na prawo jazdy

3 komentarze
  1. Czemu od razu oszustwo… Niektórzy po prostu lubią kolekcjonować dokumenty z całego świata, tak jak mój kolega – zajmuje się tym już około 5 lat. I ostatnio polecił mi clubcard com pl 🙂

  2. Haha, oszustwo, dobre 🙂 To kolekcjonerki- legal 100% 😛 Widziałem ostatnio fajne na fastidcard com 🙂

  3. Czytam ten artykul, jestem zalamany. Ale doszedlem do sekcji komentarzy i jestem szczesliwy, ze sa ludzie, ktorzy po prostu kolekcjonuja dokumenty tak jak ja. Myslalem, ze tylko ja jestem takim starym gratem, ktory kolekcjonuje… Ja natomiast kupuje ne fastidcard com , bo to pierwsza strona, na ktora wpadlem i dobrze mi służy.

    Dodaj Odpowiedź

    Shopping cart