Egzamin na prawo jazdy – „STOP STRES”

Egzamin na prawo jazdy i akcja STOP STRES już pomaga!

Jak duży stres przeżywają kursanci oczekujący na egzamin na prawo jazdy wie każdy, kto ma już go za sobą. Dobrze, że są nowe pomysły na pomoc kursantom w temacie radzenia sobie ze stresem… i już widać pierwsze efekty!

Opolski Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego wprowadził akcję „STOP STRES”. Aby kursanci mogli bez stresu pokazać swoje umiejętności, wprowadzono tylko dwa proste kroki:

  • – możliwość wjazdu ze swoim instruktorem na plac egzaminacyjny, jeszcze przed egzaminem (pisałem o tym tutaj) i
  • – skrócony czas oczekiwania na egzamin, do 15 minut.

Po czterech miesiącach działania programu STOP STRES średnia zdawalność egzamin na prawo jazdy na kategorię B poprawiła się z 26% do 31%.

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy

„Jeśli już masz pierwszy egzamin za sobą, to znasz klimat.

Przychodzisz wcześniej na umówiona godzinę i czekasz, aż Cię wyczytają.

Godzina wybija, a Ciebie nie wyczytują, niepokój rośnie. Obok jest kilka innych osób. Wszyscy czekają.  Ktoś z kimś rozmawia, opowiada jak było na poprzednich egzaminach, na czym oblał, albo na czym oblał znajomy czy znajoma.

Z czasem przyzwyczajasz się do tego napięcia i… w końcu słyszysz swoje nazwisko. Chwila niepewności. Serce mocniej uderza, ale robisz dobrą minę. Będzie dobrze, mówisz innym.

W głowie masz chaos myśli.

Siadasz z egzaminatorem do samochodu. Serce jeszcze szybciej zaczyna bić. Ręce się pocą, nogi miękną, krew napływa do głowy, robi Ci się ciepło, albo zimno.

Egzaminator pyta Cię, czy znasz zasady egzaminu na prawo jazdy. Oczywiście znasz, ale w głowie pustka, ale mówisz, że tak. Pytania z obsługi samochodu. Denerwujesz się, ale odpowiadasz…

No i rękaw.

Uruchamiasz silnik. Pierwszy bieg. Zwalniasz ręczny. Popuszczasz sprzęgło powoli, nie znasz samochodu. „Już powinien jechać…”, ale stoi. Hamulec. „O co chodzi?” Sprawdzasz, czy jest wrzucony pierwszy bieg. Jest. Jeszcze raz puszczasz sprzęgło, puszczasz, puszczasz… wordowski samochód w końcu zaczyna się toczyć. Napięcie lekko opada. Teraz trzeba jechać. Łuk, koperta do przodu… – to ta łatwiejsza część”

Sprawdź, jak walczyć ze stresem na egzaminie.

Źródła:
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/stres-na-egzaminie-na-prawo-jazdy-program-stop-stres,618893.html
http://www.motofakty.pl/artykul/prawo-jazdy-akcja-stop-stres-pomoze-zdajacym.html
http://moto.onet.pl/prawo-jazdy/program-stop-stres-to-wieksza-zdawalnosc-na-prawo-jazdy/5wvr34

1 Komentarz
  1. Też miałem okropnego stresa przed egzaminem jednak kiedy już usiadłem za kierownicą stres minął no i zdałem za pierwszym razem. Nie ma się czego stresować!:)

    Dodaj Odpowiedź

    Shopping cart